międzynarodowy transport paletowy

Międzynarodowy transport paletowy

Transport paletowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów przewożenia towarów wielkogabarytowych, ciężkich oraz drobnicowych. Palety charakteryzują się dużą wytrzymałością, dzięki czemu są w stanie odpowiednio zabezpieczyć ładunki w trakcie transportu. Wyjaśniamy na czym polega transport paletowy.

Czym jest przesyłka paletowa?

Przesyłka paletowa to ładunek przewożony na specjalnej palecie. Umożliwia transport nie tylko wielkogabarytowych, ale również drobnicowych towarów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności przewozu każdej paczki pojedynczo. Załadunek i rozładunek są przeprowadzane za pomocą wózków widłowych przystosowanych do obsługi konkretnego typu palet. Do transportu najczęściej wykorzystuje się drewniane palety EURO, które umożliwiają przewóz ładunków o wadze nawet 1,5 tony. Należy pamiętać, że palety musza odpowiadać ogólnie przyjętej normie ISO nie tylko na terenie Polski, ale również zagranicą. W transporcie międzynarodowym przesyłki paletowe są jedną z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych form przewozu ładunków. Jednak to nie jedyne zalety przesyłek paletowych – są również często wykorzystywane ze względów ekonomicznych. Cena transportu jest uzależniona między innymi od odległości, jaką będzie musiała pokonać paleta.

Transport paletowy zagranicę – najważniejsze zasady

Chcąc zlecić firmie transportowej międzynarodową przesyłkę paletową, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie ładunku. Dzięki temu zapewnimy maksimum bezpieczeństwa towarom na palecie. Przygotowanie palety do wysyłki należy do obowiązków nadawcy. Rzeczywista waga i wymiary palety muszą odpowiadać tym zadeklarowanym w liście przewozowym. Ponadto, towar nie może wystawać poza obrys palety, ani przekraczać dopuszczalnego obciążenia – może wynosić od kilkuset do ponad 1000 kg. Niezwykle ważne jest równomierne rozłożenie towarów i zabezpieczenie np. za pomocą foli stretch i mocnych taśm. Przewóz przesyłek paletowych warto powierzyć profesjonalnej firmie transportowej, która zadba o szybki, bezpieczny i bezproblemowy transport. Każda paczka będzie objęta ubezpieczeniem, a przewóz realizowany przez doświadczonych kierowców.

Photo by Solømen on Unsplash