Przedsiębiorcy, którzy funkcjonują w branży TSL mają świadomość ryzyka związanego z wypadkami czy uszkodzenia towarów podczas transportu. Z tego względu warto zadbać o ubezpieczenie OC spedytora. Czym jest polisa OCS i co obejmuje?
Co to jest ubezpieczenie OC spedytora?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora stanowi ochronę przedsiębiorstwa przed negatywnymi konsekwencjami, będącymi wynikiem niewykonania lub nienależytego wykonania umowy spedycji. Spedytor ponosi odpowiedzialność za wszystkie etapy zleconego procesu, a także za czyny swoje i podwykonawców. Wyjątkiem jest brak decyzji odnośnie wyboru przewoźników – wówczas spedytor nie ponosi odpowiedzialności. Pracownik jest również odpowiedzialny za uszkodzenie lub utratę przesyłki, począwszy od jej przyjęcia, aż do wydania przewoźnikowi i zleceniodawcy. W związku z nieprzewidywalnymi sytuacjami większość firm decyduje się na wykupienie ubezpieczenia, które w przypadku wystąpienia szkody pokryje jej wartość i zapewni odpowiednie odszkodowanie danej stronie. Ubezpieczenie OC spedytora nie jest obowiązkowe, jednak w wielu przypadkach okazuje się niezbędne do zawarcia umów z kontrahentami. Jest dla nich potencjalną gwarancją bezpieczeństwa finansowego oraz wzmacnia wiarygodność firmy.
Co obejmuje podstawowa polisa OC spedytora?
Podstawowym ubezpieczeniem objęte są obowiązki spedytora, takie jak zawieranie umowy przewozu, zgłaszanie przesyłek do ubezpieczenia oraz odprawy celnej, sporządzanie i kompletowanie dokumentów przewozowych, kontrola przesyłek, znakowanie, pakowanie i przepakowywanie, nadzór nad załadunkiem, przeładunkiem i wyładunkiem towaru oraz czasowe magazynowanie przesyłek. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują szereg wykluczeń, dlatego przed wykupieniem polisy warto sprawdzić zakres ochrony ubezpieczeniowej. Może dodatkowo obejmować szkody powstałe w wyniku nieprawidłowego wypełniania dokumentów celnych, odpowiedzialności przyjętej na siebie przez ubezpieczonego, odpowiedzialności cywilnej, magazynowania towaru powyżej 30 dni czy rażącego niedbalstwa ubezpieczającego bądź osoby działającej na jego zlecenie, z jego upoważnienia lub w jego imieniu. Za dodatkową opłatą można rozszerzyć ubezpieczenie m.in. o szkody spowodowane utratą ładunku wskutek kradzieży, ubytki lub uszkodzenia powierzonego towaru w czasie wykonywania czynności spedycyjnych, kradzież środka transportu wraz z towarem, ubezpieczenie umownej odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego czy odpowiedzialność cywilną za spedycję np. materiałów niebezpiecznych. Na stronach internetowych dostępne są porównywarki ubezpieczeń, które pozwalają na zapoznanie się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych.
Ew, f: NettoFigueiredo / pixabay