Jaka jest różnica między transportem a spedycją?
Transport i spedycja to dwa pojęcia, które często stosowane są w bardzo podobnym znaczeniu. Jednak nie każdy, kto ich używa, zdaje sobie sprawę z różnic, jakie między nimi wynikają.
Logistyka to pojęcie bardziej ogólne, które w swoich działaniach zawiera spedycję i transport. Spedycja zaś jest częścią logistyki, a transport drogowy, morski czy kolejowy wchodzi w skład usług spedycyjnych.
Spedycją możemy nazwać transport towarów wykonywany przez firmy spedycyjne. Do elementów spedycji możemy zaliczyć takie czynności jak:
- przygotowywanie i odbiór przesyłek,
- ubezpieczenie przesyłek,
- dobór właściwych środków transportu,
- przygotowanie odprawy celnej,
- składowanie przesyłek i przekazywanie przesyłek do odbiorcy.
Transportem możemy zaś nazwać wszystkie czynności związane z przemieszczaniem towarów za pomocą właściwych środków transportu (kolej, samolot, ciężarówka).
Transport to również czynności związane z dostarczeniem towaru od nadawcy do odbiorcy, czyli załadunek, przeładunek, rozładunek. Możemy również zaliczyć do tego czynności niezbędne, takie jak opłaty.
Rodzaje transportu
Transport możemy podzielić ze względu na środek, jakim dostarczany jest towar.
- transport morski,
- transport powietrzny,
- transport drogowy,
- transport kolejowy,
- inne rodzaje transportu.
Różnica między transportem a spedycją
Jak już wyjaśniliśmy powyżej, transport jest częścią spedycji, ale dodatkowa różnica wynika również z odpowiedzialności, jaką bierze na siebie firma.
Proste, krótkie transporty nie wymagają zaangażowania firmy spedycyjnej, która w swojej odpowiedzialności ma nie tylko transport, ale również sprawy celne, ubezpieczenia, magazynowanie, dokumentację towaru i inne.
Jeśli więc transport wymaga bardziej złożonej operacji logistycznej, należy go powierzyć w ręce firmy spedycyjnej, która kompleksowo zajmie się każdym etapem dostarczenia towaru.
foto: EFAFLEX_Schnelllauftore / pixabay